Menu

© 2012 Firstyme - All rights reserved.

Firstyme WordPress Theme.
Designed by Charlie Asemota.

2014 JV Meet #4

North Alabama JH Meet #4 - 4/1/2014                      

               James Clemens HS Track                             
                      Madison, AL                                  

                      Results                                    

Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

Finals

  1 Campbell, Zada         James Clemen    12.83   12.89   8   10

  2 Hall, Lauryn           Sparkman Hig            13.16   2   8   

  3 James, Uriah           James Clemen    13.26   13.24   8   6  

  4 Parker, Aubrey         Sparkman Hig            13.35   2   5   

  5 Rice, Alessea          Sparkman Hig            13.67   4   4   

 10 Hunt, Milan            Sparkman Hig           x14.15   4 

 17 Bouldin, Aysia         Sparkman Hig           x14.57   5 
 21 Coley, Saylar          Sparkman Hig           x14.70   3 
 26 Trammell, Zariah       Sparkman Hig           x14.96   4 
 28 Gilliam, Kaitlyn       Sparkman Hig           x15.08   2 
 35 Wilson-Noble, Nadasia  Sparkman Hig           x15.33   1 
 40 DeCastro, Rahdeja      Sparkman Hig           x15.72   1 
 43 Pressley, Kayla        Sparkman Hig           x15.86   2 

Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 James, Uriah                 James Clemen           26.71      27.10   7  10   

  2 Parker, Aubrey               Sparkman Hig                      27.91   4   8   

  3 Samuels, Vada                Williams Mid           28.27      28.36   7   6   

  4 Powell, Janae                East Limesto           28.20      28.71   7   5   

  5 Rice, Alessea                Sparkman Hig                      29.30   3   4   

  6 Crosby, Genuice              Williams Mid                      29.42   2   3   

  7 Harris, Regina               Williams Mid           29.14      29.68   7   2   

  8 Burkes, J'Mya                Whitesburg M                      29.77   3   1   

  9 Hall, Lauryn                 Sparkman Hig                      29.81   4 

 13 Trammell, Zariah             Sparkman Hig           30.37     x30.55   6 

 14 Coley, Saylar                Sparkman Hig                     x30.65   3 

 16 Hunt, Milan                  Sparkman Hig                     x30.79   4 

 22 Gilliam, Kaitlyn             Sparkman Hig                     x31.32   2 

 32 Wilson-Noble, Nadasia        Sparkman Hig                     x33.21   2 

 36 DeCastro, Rahdeja            Sparkman Hig                     x33.85   1 

 40 Robison, Megan               Sparkman Hig                     x34.47   2 

Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 James, Uriah                 James Clemen           59.03      59.26   5  10   

  2 Seeley, Anna                 James Clemen         1:04.85    1:04.19   5   8   

  3 Samuels, Vada                Williams Mid         1:05.04    1:04.81   5   6   

  4 Gordon, Dallis               Bob Jones            1:08.94    1:09.34   5   5   

  5 Harris, Lilly McKay          Whitesburg M         1:17.36    1:10.08   4   4   

  6 Alabi, Gloria                Williams Mid                    1:11.46   2   3   

  7 Hickerson, Jordan            Hartselle            1:10.41    1:12.59   5   2   

  8 Valrie, Chante'              Williams Mid                    1:13.09   3   1   

 17 Waters, Kiana                Sparkman Hig                    1:18.29   2 

 19 Robison, Megan               Sparkman Hig                    1:19.08   1 

Girls 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Miller, Lissa                James Clemen         2:38.35    2:36.54   3  10   

  2 McMillen, Heather            Williams Mid         2:29.33    2:38.92   3   8   

  3 Valrie, Chante'              Williams Mid         2:46.01    2:40.83   3   6   

  4 Estes, Caroline              Scottsboro J         2:46.20    2:43.96   3   5   

  5 Shelton, Billie              Hartselle                       2:47.64   1   4   

  6 Leathers, Makena             James Clemen         2:51.45    2:52.09   3   3   

  7 Vander Schaaf, Renita        Sparkman Hig         2:55.89    2:53.92   3   2   

 15 Poole, Emilia                Sparkman Hig                    3:05.33   2 

 23 Elliff, Katelyn              Sparkman Hig                    3:18.72   2 

Girls 1600 Meter Run
===================================================================================
  Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Miller, Lissa                James Clemen         5:43.11    5:47.38   2  10   

  2 Vander Schaaf, Renita        Sparkman Hig         6:15.77    6:16.46   2   8   

  3 Leathers, Makena             James Clemen         6:14.52    6:18.66   2   6   

  4 Burns, Samantha              James Clemen         6:24.68    6:25.73   2   5   

  5 Owens, Brantley              Hartselle            6:30.96    6:35.32   2   4   

  6 Casamatta, Katelynn          James Clemen         6:35.84   x6:38.31   2 

  7 Gorman, Kenzie               Scottsboro J         6:32.95    6:49.36   2   3   

  8 Poole, Emilia                Sparkman Hig                    6:49.80   1   2   

  9 Saft, Viginia                Randolph Sch         7:11.02    6:58.81   1   1   

 10 Wilson, Savannah             Sparkman Hig         7:00.09    7:07.07   2 

 12 Tomaino, Makayla             Sparkman Hig                   x7:19.73   1 

 14 Elliff, Katelyn              Sparkman Hig                   x7:25.72   1 

Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Seeley, Anna                 James Clemen           18.46      17.15   3  10   

  2 Smith, Madi                  Randolph Sch           17.92      17.93   3   8   

  3 Zuck, Megan                  Hartselle                         18.84   1   6   

  4 Wiley, Hannah                Hartselle                         19.06   2   5   

  5 Booker, Zahra                Williams Mid           18.67      19.32   3   4   

  6 Harris, Regina               Williams Mid                      19.63   1   3   

  7 Brown, Nyomi                 Williams Mid                      19.64   1   2   

  8 Frazier, Michaela            Bob Jones                         20.24   2   1   

 11 Waters, Kiana                Sparkman Hig           22.58      21.09   2 

Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Sparkman High School  'A'                                      52.95   2  10   

     1) Gilliam, Kaitlyn                2) Hall, Lauryn                   

     3) Parker, Aubrey                  4) Trammell, Zariah               

  2 Bob Jones  'A'                                      58.16      55.12   2   8   

  3 Hartselle  'A'                                      55.52      55.34   2   6   

     1) Hickerson, Jordan               2) Holder, Macie                  

     3) Wiley, Hannah                   4) Zuck, Natalie                  

  4 East Limestone High School  'A'                     58.49      56.54   2   5   

     1) Lyle, Maddie                    2) Turner, Timari                 

     3) Duncan, Kennedy                 4) Powell, Janae                  

  5 James Clemens  'A'                                  52.00      57.15   2   4   

     1) Gistarb, Lesha                  2) Moore, Camryn                  

     3) Taylor, Zarya                   4) Benson, Angela                 

  6 Randolph School  'A'                                54.08      58.09   2   3   

     1) Blackburn, Alie                 2) Dombrowski, Ashley             

     3) Gilbert, Leah                   4) Smith, Madi                    


Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================

  1 Griner, Gabrielle            Sparkman Hig         9-06.00    9-06.00   10   

  2 Reis, Jennifer               James Clemen         7-06.00    9-00.00    8   

  3 Wynn, Isabel                 Scottsboro J         6-06.00    7-00.00    6   

  4 Estes, Caroline              Scottsboro J         6-06.00   J7-00.00    5   

  5 Fry, Sarah                   James Clemen         8-00.00   J7-00.00    4   

  6 Megehee, Claire              Scottsboro J         6-00.00    6-06.00    3   

  7 Grammer, Claire              Hartselle            5-06.00   J6-06.00    2   

  8 Ferguson, Mikayla            Hartselle            6-00.00   J6-06.00    1   

 10 Coley, Makenzi               Sparkman Hig                    6-00.00  

Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================

  1 Reese, Kennedy               James Clemen        34-03.00   34-07.00   10   

  2 Shelton, Billie              Hartselle                      28-11.00    8   

  3 Zuck, Megan                  Hartselle                      28-02.25    6   

  4 Scott-Sexton, Aaliyah        Scottsboro J        30-02.00   26-08.50    5   

  5 Perry, Caya                  Williams Mid        26-11.50   26-01.25    4   

  6 Booker, Glenda               Sparkman Hig        20-00.25   25-06.50    3   

  7 Hendrix, Angel               Scottsboro J        29-06.00   25-00.00    2   

  8 Cheatom, Joclyn              Scottsboro J        29-10.00   24-06.25    1   

 10 Saunders, Tiyanna            Sparkman Hig                   24-02.00  

 11 Swearingen, Kayla            Sparkman Hig        22-01.00   23-08.75  

 24 Baker, Courtney              Sparkman Hig                  x19-01.00  

Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================

  1 Reese, Kennedy               James Clemen        91-02.75      88-03   10   

  2 Johnson, Emily               Cullman                76-04      72-03    8   

  3 Cheatom, Joclyn              Scottsboro J           56-01      65-03    6   

  4 Hicklen, Rainey              Scottsboro J           56-02      61-11    5   

  5 Lacy, Shalimar               Williams Mid           82-02      61-10    4   

  6 Perry, Caya                  Williams Mid                      59-07    3   

  7 Hendrix, Angel               Scottsboro J           57-06      58-05    2   

  8 Saunders, Tiyanna            Sparkman Hig                      55-00    1   

 13 Booker, Glenda               Sparkman Hig           47-10      51-06  

Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
==================================================================================

  1 Walker, Torolla              James Clemen           11.75      11.70   6  10   

  2 Parker, Chase                Sparkman Hig           12.33      11.87   5   8   

  3 Williams, Jaylen             Williams Mid           12.03      11.99   6   6   

  4 Moore, Sam                   Bob Jones              11.60      12.29   6   4.50

  4 Haley, Devon                 East Limesto           11.97      12.29   6   4.50

  6 Brewer, Jacobi               Hartselle              12.53      12.35   5   3   

  7 Misumi, Ryohsuke             Bob Jones              12.53      12.39   5   2   

  8 Fletcher, Levon              Randolph Sch           12.75      12.49   5   1   

 14 Long, Xavier                 Sparkman Hig                      12.85   3 

 16 Harvey, Alonte               Sparkman Hig                      12.95   3 

 29 Beasley, Amarius             Sparkman Hig                     x13.98   3 

 30 Gideon, Marvin               Sparkman Hig                     x14.00   2 

 32 White, Ronald                Sparkman Hig                     x14.30   1 

 33 Ellison, Verell              Sparkman Hig                     x14.39   3 

 34 Ellison, Cordell             Sparkman Hig                     x14.88   1 

 37 Sims, Payton                 Sparkman Hig                     x15.70   1 

Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Walker, Torolla              James Clemen           23.75      23.95   6  10   

  2 Haley, Devon                 East Limesto           29.10      24.67   5   8   

  3 Williams, Jaylen             Williams Mid           24.86      25.05   6   6   

  4 Campbell, Darrel             Columbia                          25.14   3   5   

  5 Wall, Milan                  Sparkman Hig                      25.54   2   4   

  6 Baker, Alaunzo               East Limesto           24.80      25.56   6   3   

  7 Burks, Kobe                  Williams Mid                      25.69   2   2   

  8 Skelton, Eris                Columbia                          25.70   2   1   

  9 Harvey, Alonte               Sparkman Hig                      26.10   3 

 10 Sims, Payton                 Sparkman Hig                      26.18   5 

 11 Ellison, Verell              Sparkman Hig                     x26.37   4 

 15 Johnson, Raleigh             Sparkman Hig                     x28.54   3 

 20 White, Ronald                Sparkman Hig                     x29.97   4 

 21 Massey, Bakhari              Sparkman Hig                     x30.52   3 

Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Walker, Torolla              James Clemen           53.20      56.14   4  10   

  2 Campbell, Darrel             Columbia                          57.31   1   8   

  3 Smith, David                 Bob Jones              58.13      58.21   4   6   

  4 Warren, Brandon              Williams Mid           58.76      58.34   4   5   

  5 Fulda, Michael               Sparkman Hig                    1:01.90   2   4   

  6 Powell, Mason                Bob Jones                       1:02.32   2   3   

  7 Pope, Daryll                 Whitesburg M         1:07.63    1:04.04   4   2   

  8 Burks, Christian             Williams Mid         1:00.06    1:04.05   4   1   

  9 Vargas, Elijah               Sparkman Hig                    1:06.58   3 

 15 Compton, Matthew             Sparkman Hig                    1:09.00   3 

 18 Waters, Kyler                Sparkman Hig                   x1:13.77   3 

 20 Rodriguez, Caleb             Sparkman Hig                   x1:16.30   1 

Boys 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Shively, Korey               James Clemen         2:11.86    2:10.11   4  10   

  2 Bell, Jase                   James Clemen         2:12.00    2:13.75   4   8   

  3 Phillips, Matthe             Randolph Sch         2:14.60    2:15.17   4   6   

  4 Quirk, Colin                 Randolph Sch         2:37.10    2:19.66   4   5   

  5 Black, Dustin                Hartselle            2:32.60    2:28.35   4   4   

  6 Welborn, Luke                Randolph Sch         2:27.27    2:29.01   4   3   

  7 Adkison, Tucker              Cullman                         2:31.81   1   2   

  8 Vargas, Elijah               Sparkman Hig                    2:32.97   2   1   

 12 Cooper, Jerry                Sparkman Hig                    2:37.91   2 

 17 Vasquez, Isaiah              Sparkman Hig                    2:40.48   2 

 21 Vander Schaaf, Reice         Sparkman Hig                   x2:43.72   1 

 26 Colebank, Cody               Sparkman Hig                   x2:45.90   1 

 29 Maier, Jake                  Sparkman Hig                   x2:48.98   2 

 38 Fulda, Michael               Sparkman Hig                   x2:58.41   1 

 39 Rodriguez, Caleb             Sparkman Hig                   x2:59.68   2 

 45 Pierce, Micah                Sparkman Hig                   x3:03.93   2 

Boys 1600 Meter Run
===================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Phillips, Matthe             Randolph Sch         4:52.23    4:57.32   2  10   

  2 Bell, Jase                   James Clemen         4:51.01    5:00.60   2   8   

  3 Shively, Korey               James Clemen         4:54.73    5:04.01   2   6   

  4 Welborn, Luke                Randolph Sch         5:05.92    5:11.97   2   5   

  5 Quirk, Colin                 Randolph Sch         5:39.81    5:28.36   2   4   

  6 Vargas, Elijah               Sparkman Hig                    5:33.64   1   3   

 19 Maier, Jake                  Sparkman Hig                    6:06.33   1 

 31 Fulda, Michael               Sparkman Hig                    6:37.80   1 

Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

  1 Sparkman High School  'A'                                      48.24   2  10   

     1) Beasley, Amarius                2) Harvey, Alonte                 

     3) Long, Xavier                    4) Parker, Chase                  

  2 Bob Jones  'A'                                      48.98      48.58   2   8   

  3 James Clemens  'A'                                  47.90      48.82   2   6   

     1) Dorsey, Simeon                  2) Lewis, Shamar                  

     3) Mcdonald, Kyriq                 4) Whitlow, Cole                  

  4 Hartselle  'A'                                      44.27      50.06   2   5   

     1) Brewer, Jacobi                  2) Romero, Cesar                  

     3) Steele, Nic                     4) Williams, Tykeem               

  5 Randolph School  'A'                                47.00      50.69   2   4   

     1) Curran, Timmy                   2) Davis, Jackson                 

     3) Fletcher, Levon                 4) Joiner, William                

  6 Williams Middle School  'B'                         49.85     x51.67   1 

     1) Franklin, Eddie                 2) Gladys, Cardell                

     3) McCants, Vadin                  4) Douglas, Quinton               

  7 Bob Jones  'B'                                      50.98     x51.90   1 

  8 Cullman  'A'                                        53.00      54.13   2   3   

     1) Conway, Clay                    2) Hutson, Colby                  

     3) Smith, Colton                   4) Styles, Logan                  


Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================

  1 Stephenson, Elijah           James Clemen         5-04.00    5-02.00   10   

  2 Russell, Jake                Sparkman Hig         5-02.00    5-00.00    8   

  3 Smith, Colton                Cullman                         4-10.00    6   

  4 Dolbeer, Tyler               Hartselle                      J4-10.00    5   

  5 Bradshaw, Eric               James Clemen         5-00.00   J4-10.00    4   

  6 Laurderdale, Jay             James Clemen         5-00.00   J4-10.00    3   


Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================

  1 Hill, Garrison               Cullman             13-00.00   12-06.00   10   

  2 Smitherman, Chase            James Clemen        12-00.00   11-06.00    8   

  3 Charette, Michael            James Clemen        10-06.00   10-06.00    5.50

  3 Graham, Noah                 James Clemen        10-06.00   10-06.00    5.50

  5 Appel, Jared                 James Clemen         9-00.00   x9-00.00  

  6 Bradshaw, Eric               James Clemen         9-00.00   x8-00.00  

  6 Miyamoto, Kouji              Bob Jones            8-00.00    8-00.00    4   

  6 White, Robert                James Clemen         9-00.00   x8-00.00  

  9 Earman, Mitchell             Bob Jones            8-00.00    7-00.00    3   

 10 Holcomb, Nicholas            James Clemen         6-06.00   x6-06.00  

 10 Neeley, Patrick              James Clemen         6-06.00   x6-06.00  

 -- Crawford, Logan              Scottsboro J         8-06.00         NH  

 -- Curby, Ryan                  Scottsboro J                         NH  

 -- Hutson, Christian            Scottsboro J                         NH  

 -- Ellison, Cordell             Sparkman Hig                    6-06.00 

 -- Willard, James               Williams Mid                         NH  

 -- Ellison, Verell              Sparkman Hig                         NH  

 -- Parsons, Bobby               Scottsboro J                         NH  

 -- Compton, Matthew             Sparkman Hig                    6-06.00  

 -- Murphree, Jordan             Cullman                              NH  

 -- Laurderdale, Jay             James Clemen                         NH  

 -- Hendrix, Ethan               Cullman                              NH  

 -- Lowery, Justin               Cullman                              NH  

 -- Stephenson, Elijah           James Clemen         9-00.00         NH  

 -- Woodard, Andrew              James Clemen         6-06.00         NH  

 -- Levan, Joshua                James Clemen                         NH  

Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================

  1 Johnson, Preston             James Clemen        45-05.00   47-03.00   10   

  2 Dothard,, Deante             Columbia                       38-09.50    8   

  3 Wright, Chandler             Scottsboro J        34-08.00   35-07.00    6   

  4 Johnson, Andrew              Randolph Sch        31-05.00   35-01.00    5   

  5 Johnston, Alec               East Limesto                   33-10.00    4   

  6 Burrows, Bj                  Bob Jones                      33-02.50    3   

  7 Jackson, Tanner              Cullman             28-04.75   31-11.00    2   

  8 Simmons, Parrish             Whitesburg M                   30-11.50    1   

 18 Vander Schaaf, Reice         Sparkman Hig                   25-10.25  

Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
===============================================================================

  1 Johnson, Preston             James Clemen           91-07     118-05   10   

  2 Frost, Anthony               Williams Mid                     112-03    8   

  3 Stewart, Brandon             Columbia                          99-10    6   

  4 Wright, Chandler             Scottsboro J           92-00      99-05    5   

  5 Jackson, Tanner              Cullman                79-10      92-06    4   

  6 Vander Schaaf, Reice         Sparkman Hig                      88-03    3   

  7 McGhee, Alonzo               James Clemen           65-08      86-00    2   

  8 Burrows, Bj                  Bob Jones                         82-10    1   

                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored

===============================================================================

    1) James Clemens              172        2) Hartselle                  76   

    3) Williams Middle School      66        3) Scottsboro Jr. High Schoo  66   

    5) Sparkman High School        65        6) Bob Jones                  33   

    7) Cullman                     17        8) Randolph School            16   

    9) East Limestone High School  14       10) Columbia                   12   

   11) Whitesburg Middle School     6                                           

                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored

===============================================================================

    1) James Clemens              185        2) Bob Jones                  50.50

    2) Randolph School             50.50     4) Sparkman High School       47   

    5) Hartselle                   44        5) Williams Middle School     44   

    7) Columbia                    42        8) Cullman                    32   

    9) East Limestone High School  19.50    10) Scottsboro Jr. High Schoo  15   

   11) Whitesburg Middle School     4.50

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.